Loading...
Türkçe English

Alanya’da Gezilecek Yerler Rehberi

Homepage Posts Alanya’da Gezilecek Yerler Rehberi
Share with Your Loved Ones

Alanya’da Gezilecek Yerler Rehberi

Antalya’ya uzaklığı 140 km olan Alanya aynı zamanda Antalya’nın en büyük ilçesi. Hatta bu kalabalık nüfus zaman zaman Alanya’nın ayrı bir il yapılması tartışmalarını gündeme getiriyor.

Şehrin kurulu tarihi tam olarak bilinmemekle beraber Tarihin babası olarak adlandırılan Heredot’a göre Alanya’da ilk yerleşimler Truva Savaşı’nın ardından Milattan Önce 1800’lerde görülmeye başlanmış.

Kurulduğu günden bu tarafa birçok büyük uygarlık ve devlete ev sahipliği yapan Alanya hem Roma ve Bizans hem de Selçuklu ve Osmanlı için önemli bir merkez konumundaymış.

Her devletin farklı bir isim taktığı Alanya’nın bugün kullanılan adı ise Selçuklulardan kalma. Selçuklu hükümdarı I. Alaaddin Keykubat’ın isminden esinlenerek bu dönemde şehir Alaiye olarak anılmış. Cumhuriyet dönemine gelindiğinde de Alaiye Alanya’ya çevrilmiş.

Upuzun sahili ve tertemiz havasıyla yerli ve yabancı turistler için gözde bir tatil beldesi olan Alanya özellikle Hollandalılar ve Almanlar arasında oldukça popüler. Hatta birçok Alman turist Alanya’dan konut alıp buraya yerleşmiş.

Alanya Kalesi

Kızılkule

Leartes Antik Şehri

Syedra Antik Kenti

Alara Han

Sapadere Kanyonu

Dim Çayı

Damlataş Mağarası

Dim Mağarası

Alanya Seyir Terası

Alanya Müzesi

Kleopatra Plajı

Damlataş Plajı

İncekum Plajı

Ulaş Plajı

Portakal Plajı

For more detailed information about or postings, Call Now! [+90 242 513 68 87]

Copyright © 2018. All Rights Reserved.