Loading...
Türkçe English

Dim Mağarası - Alanya

Homepage Posts Dim Mağarası - Alanya
Share with Your Loved Ones

Dim Mağarası - Alanya

Coğrafi durum ve kısa özgeçmişi

Dim Mağarası, Türkiye’nin Akdeniz kıyısındaki turizm merkezi Antalya’ya 145 km, Alanya şehir merkezine 11 km. uzaklıkta; Alanya’nın piknik merkezi olan Dim Çayı vadisinin doğu yamacı yakınındadır. Mağara, deniz seviyesinden 232 m yükseklikte olup, 1691 m yüksekliğindeki Cebel Reis Dağı’nın batı yamacında yer almaktadır. 

Mağaranın incelenerek ortaya çıkartılması MTA (Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü) nın katkılarıyla 1986 yılında olmuştur. Dim Mağarası, Mağtur A.Ş. tarafından bir yılı aşkın bir süre içinde mağara içi ve dışı inşaat, aydınlatma ile çevre düzenleme projelerinin uygulamalarının tamamlanmasıyla, Eylül 1998 yılında Türkiye’ye kazandırılmıştır. 

Dim Mağarası İşletmesi 24 Ekim 2002 Tarihinde Uluslararası Turizme Açık Mağaralar Birliği’nin “International Show Caves Association” (ISCA) üyeliğine kabul edilmiştir. Dim Mağarası, Türkiye’de özel teşebbüs tarafından turizme açılıp Uluslararası Turizme Açık Mağaralar Birliği (ISCA) kurallarına göre, çağdaş yöntemlerle işletilen ilk ve tek mağaradır. 

Mağara’ya ulaşım ve tanımı (özellikleri):

Alanya’dan Dim Mağarası’na Alanya İşletme Fakültesi yolu ile Kestel Beldesi, Dim Çayı vadisi ve Tosmur Beldesi üzerinden asfalt yollarla ulaşılabilir. Alanya şehir merkezinden tarifeli belediye otobüsleri ile de Dim Mağarasına gidilebilmektedir. 

Toplam 410 m olan Dim Mağarası’nın turizme açık bölümü 360 m uzunluğunda, yatay, 10-15 m genişliğinde ve yüksekliğindedir. Mağara 4 ana salon ve geçitlerden oluşmaktadır: Pamukkale Salonu, Org Salonu, Avizeli Salon, Göl Salonu. Tüm salonlar çeşitli sarkıt, dikit, sütun, perde, makarna ve duvar oluşumları gibi damlataşlar ile doludur. Pamukkale Salonunda bulunan mağara gülleri ile Göl Salonunun sonunda bulunan gizemli gölde bulunan Ana ve Çocuğu görülmeye değer apayrı güzellikler sunmaktadır. 

Mağaranın yıl içinde sıcaklığı sabit olup, 18 c° dir. Günümüzde damlataş oluşumları yer yer devam etmektedir. Mağaranın sonunda girişten 17 m daha derinde 200 m² su yüzeyi olan bir göl vardır. Mağara şehir elektriği ile aydınlatılmakta olup, olası elektrik kesilmelerine karşı jeneratör takviyesi bulunmaktadır. 

Dim Mağarası Tesislerinde 150 kişiye hizmet verebilecek Dim Cafe & Restaurant yeralmaktadır. Akdeniz ve Alanya’nın panoramik görüntüsü ile Toros Dağları’nın bir kesimi, Seyir Terasında bulunan seyir dürbünü ile izlenebilir. Mağara bütün yıl boyunca ziyarete açıktır. 


For more detailed information about or postings, Call Now! [+90 242 513 68 87]

Copyright © 2018. All Rights Reserved.